HAKKIMIZDA

Retina Yapım

‘Tek Derdim Para Kazanmak Değil O Birisi Sadece’

Sarp Palaur

‘İnsan Sevdiği İşi yaparsa tek bir gün bile çalışmış sayılmaz’  demiş ünlü bir düşünür biz ‘Retina Yapım’ projesine başlarken bunu feyz aldık. Evet Proje dedim çünkü Retina Yapım`ı asla sadece para kazanmak, zengin olmak yada kira giderleri ödemek için ticari bir araç olarak görmedik. Aksine yapılmayanı yapacak, çekilmeyeni çekecek ve en güzel en özel anların peşinden koşacağımıza söz vererek bu işe başladık. Bir gün gelecek yaptığımız filmler, okuyup eğitimini aldığımız herşey bir bir gerçekleştiğinde Retina Yapım olmasını istediğimiz noktaya geldiğinde. Bu süreci bizimle yaşayan herkese armağan edeceğiz.

Eğer beraber bir çekim yapıyorsak, herşeyden önce bu anı yaşamanızı ve bundan keyif almanızı isteriz, çekim denince akla hemen sadece düğün yada fotoğraf çekimi gelmesin Retina Yapım Bir tören, bir nişan, bir Parti, bir resepsiyon, bir sürpriz yada sizin için özel herhangi bir anı size keyif aldırarak ve güven duyarak yaşatmak için var.

Bir an önce olsun bitsin diye değil; Siz o anı en güze, en keyifli şekilde yaşarken, biz sizin için en doğru, en özel, en estetik şekilde kaydetmek için bu işi yapıyoruz;  Çünkü biliyoruz ki; Yaşanmış ve keyif alınmış her an özeldir ve tüm özel anlarda güzeldir.

Murat ATASOY

0(536) 425 87 20


Sektörel anlamda ki hayatıma Trabzon Anadolu iletişim Meslek lisesi Radyo Televizyon Yayıncılığı bölümü ile başladım. 2002 yılında öğretim hayatına başlayan lisemde ki ilk kısa film projesi ‘KOPYACELL’ i çekerek sinemaya 17 yaşımda vira bismillah dedim. Akabinde gelen Dublaj çalışmaları, fotoğraf, sinema derken. 2008 yılında Gazi üniversitesi Radyo Televizyon Yayıncılığı Programını kazandım; Üniversite yıllarım boyunca fotoğraf ve kısa film çalışmaları yaptım. Burada kendi yürüttüğüm pek çok fotoğraf ve film projesinde yer aldım. Ön lisans eğitimimden sonra geldiğim Trabzon`da büyük bir fotoğrafçıda bir yaz döneminde tam 250`ye yakın gelin damat ile çalıştım albümlerini çektim, tasarladım; Fotoğraf anlamında ki ilk albüm çalışması ‘güneşin kızlarını’ da yine bu yıllarda Gazi Üniversitesinde okurken çektim. Sonrasında gelen yıllarda eğitimimi Lisans seviyesine taşıyarak İstanbul Aydın üniversitesi Radyo Tv sinema bölümüne devam ettim. Okulun Stüdyosuna bağlı ekipte, konser, şenlik, resepsiyonlar, tanıtımlar ve seminerlerde pek çok üst düzey devlet, yöneticisini, Cumhurbaşkanlarını, sanat ve siyaset insanını, akademisyenleri fotoğraflama şansı yakaladım. 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesini Fakülte birincisi olarak tamamladım; İstanbul da kısa filmler, fotoğraf çekimleri, belgesel çekimleri, radyo programları, sosyal medya editörlüğü gibi pek çok farklı alanda projelerde yer aldım. Kurucuları arasında yer aldığım İST-Aydın ÜNİ-TS`nin bu gün dahil tüm grafik ve tasarım işlerini yürütüyorum; Yine üniversite yıllarım içerisinde dönem dönem zaman buldukça fotoğrafa yöneldim ve bir çok model ile portre fotoğraf çalışmaları tasarlayıp çektim, bununla beraber Türkiye’de yeni yeni yayıldığı yıllarda doğum öncesi ve sonrası baby shower bebek fotoğraflarına imza atma şansı yakaladım. Bebekler ile çalışmak hayatımın en özel ve en güzel tecrübelerinden biriydi. Bunların yanı sıra 12 yıldır Türkiye’ de seslendirme sektörünün içerisinde pek çok projede yer aldım Türkiye’ nin en büyük seslendirme kadrosu arşivi ve sosyal medya içeriği ‘Seslendirme Kadroları’ nın kurucularından ve editörlerindenim. Üniversite bitirme projem hem hemşerim hemde hocam sevgili Prof Dr. Aysel Aziz danışmanlığında yazıp yönettiğim ve başrolünü oynadığım 3 ayrı festivalde gösterilmiş ‘HOCAM’ isimli birde kısa filmim var; Bunlarla birlikte cv’ imde de reji asistanlığı yaptığım 2 de uzun metraj sinema filmi yer almaktadır. 2014 yazında askerlik görevimi subay olarak icra ederken görev yaptığım Deniz Kuvvetleri Kurslar Komutanlığın’ da Amiral ve üst düzey komutanların resepsiyon ve özel davetlerinde yine fotoğrafçı olarak görev aldım. 2015 yılında vatani görevim sonrası Trabzon’a dönerek sınıf arkadaşım Onur Dilek ile birlikte kurduğumuz
‘ RETİNA YAPIM’ ın bünyesinde daha bir çok kreatif çalışmaya imza atmak için kolları sıvamış bulunuyoruz.

Onur DiLEK

0(536) 226 93 83


2005 yılında Trabzon Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde eğitimime başladığımda bu sektöre ilişkin pek bir fikrim yoktu. Ama zaman içerisinde sektöre aşık oldum ve daha lise yıllarında UEFA,TFF gibi kurumlarla iş yapma fırsatı yakaladım. Trabzon ili içerisinde bir çok uluslararası seminer ve söyleşilerde görevli olarak bulundum. Ankara Gazi Üniversitesi’nde eğitimime devam ettiğim dönemde video ve kurgu üzerine çalışmalar yaptım bu süreçte okul içi ve dışı pek çok projede görev aldım. Üniversiteyi bitirdikten sonra ünlü görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı ile çalışma imkanı buldum ve bir sene kendisine asistanlık yaptım. 2012 yılında doğup büyüdüğüm şehiri Trabzon`u geride bırakarak, İstanbul’a yerleştim ve Doğan Grubu bünyesinde Kanal D’de çalışmaya başladım. Yaklaşık 3 yıllık Kanal D tecrübemin ardından hayallerimizin peşinden koşmak, bu yıllar içerisinde gördüğümüz, öğrendiğimiz, tecrübe ettiğimiz sektöratif bilgiyi şehrimize ve tüm sevenlerimize sunmak için Murat Atasoy ile birlikte doğup büyüdüğümüz topraklara dönerek “Retina Yapım”ı kurduk. Bu gün olduğu gibi bugünden sonra da hayallerimizin peşinden koşmaya devam edeceğiz.